Dieta wysokich wibracji.

Dieta wysokich wibracji składa się z „żywej” żywności, która przynosi korzyści zarówno spożywającym jak i całej planecie. Wyższe wibracje oznaczają więcej światła. Rośliny zamieniają światło w energię w procesie fotosyntezy. Nie istnieje coś takiego, jak doskonała dieta wyższych wibracji. Każdy ma wolną wolę i powinien sam ocenić, co jest dla niego najlepsze. Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i przykłady produktów żywnościowych, które przysparzają więcej korzyści organizmom ludzkim i tych, które wpływają nań negatywnie.

Żywność, która podnosi nasze wibracje: 

-      surowe warzywa i owoce (posiadają minerały i witaminy, które są w dużej mierze tracone w procesie gotowania),

-      czysta woda (najlepiej alkaliczna o pH 7,4), 

-      zboża, 

-      kasze. 

Niskie wibracje posiadają: 

-      mięso (szczególnie czerwone, w następnej kolejności białe, ryby i owoce morza), 

-      sól, cukier, 

-      żywność z dodatkiem chemii (np. pestycydów), 

-      żywność przetworzona, 

-      mrożonki.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, że ciało ludzkie funkcjonuje w środowisku zasadowym. Nieodpowiednia dieta, ale także przepracowanie, przemęczenie, brak świeżego powietrza doprowadzają do zakwaszenia organizmu. Wysoki poziom zakwaszenia doprowadza do dysfunkcji organizmu i jego systemu obronnego.

„Okazuje się, że jedynym wskaźnikiem, najważniejszym dla twojego zdrowia, jest pH krwi i tkanek – stopień ich kwasowości i zasadowości. Różne części ciała mają różny idealny poziom pH, lecz najwięcej o naszej kondycji mówi pH krwi. Podobnie jak ściśle określona jest temperatura ciała, tak odczyn krwi musi pozostawać w bardzo wąskim zakresie pH – powinien być lekko zasadowy. Organizm będzie za wszelką cenę dążyć do jego zachowania, nawet dokonując zniszczeń w innych tkankach lub układach. Poziom pH w naszych płynach wewnątrzustrojowych oddziałuje na każdą komórkę ciała, cały proces metabolizmu zależy od środowiska zasadowego. Utrzymująca się nadkwasowość niszczy tkanki organizmu, a jeśli się jej nie zaradzi, zakłóci wszystkie czynności i funkcje komórkowe, od rytmu serca do pracy neuronów w naszym mózgu. Inaczej mówiąc, nadkwasowość zaburza całe życie. Leży ona u podłoża wszystkich dolegliwości i chorób” [2].

 

Przykłady składników odżywczych o wyższych wibracjach na podstawie artykułu „High vibration diet” [1]:

Spirulina – ten suplement znajduje się na samej górze listy najbardziej wibracyjnych produktów. To prawdziwe bogactwo składników odżywczych, takich jak: białko, aminokwasy, beta-karoten, chlorofil, błonnik, witaminy i minerały (między innymi magnez).

Ziarno konopi – zawiera, między innymi: proteiny, kwasy omega 3 i 6, cynk, fosfor i magnez.

Nasiona chia – zawierają bardzo dużo błonnika, kwasy omega-3, w odpowiedniej proporcji do kwasów omega-6, białko, przeciwutleniacze, witaminy (E i B) oraz kilka niezbędnych minerałów takich jak: żelazo, cynk i wapń i magnez. Uprawiane przez Majów i Azteków stanowiły nie tylko jeden z podstawowych rodzajów żywności, ale także istotny element ich kultury i gospodarki. Ze względu na dużą zawartość błonnika, nie należy przesadzić z ilością spożycia nasion chia - do 15 g dziennie).

Chlorella – zawiera dużą ilość białka i witaminy E i B12 w łatwo przyswajalnej formie. Jest bogatym źródłem chlorofilu, kwasów tłuszczowych omega-3 i mikroelementów (takich jak: żelazo, potas, magnez, wapń, cynk czy jod). Do diety powinni włączyć ją w szczególności weganie i wegetarianie, a także osoby odchudzające się lub borykające z anemią. Istnieje teoria, że manna utrzymująca Izraelitów przy życiu na pustyni podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej – to była właśnie chlorella.

Owoce goji, cytryna, limonka, orzechy włoskie (poprawiają jakoś snu, bogate w antyoksydanty, obniżają ciśnienie krwi), migdały, owoc tamarynowca (obniżają cholesterol), banany (magnez, potas), granat (silny antyoksydant, czyści zapchane arterie).

Dobre tłuszcze – organiczne, nierafinowane: oliwa z oliwek, olej kokosowy, sezamowy, konopny, z awokado. Zwiększają funkcje mózgu i poprawiają wygląd skóry.

Pieczywo i makaron pełnoziarniste, razowe; ryż (szczególnie dziki).

Jajka – mogą być jedzone w każdej postaci.

Warzywa i owoce.

Rośliny mogą zawierać większą ilość białka niż mięso. Najwięcej protein znajduje się w warzywach strączkowych: soczewicy, fasoli (szczególnie czarnej), groszku, bobie, ciecierzycy. Dużo białka zawierają również: brokuły, konopie, marchew, owies, ogórki, seler, sałata, zielone papryki, ziemniaki, pomidory, awokado.

Chlorofil, którego dużą zawartość mamy w warzywach zielonych (a także kiełkach i młodych zbożach) pomaga czerwonym krwinkom w transporcie tlenu, rozbija wiązania substancji rakotwórczych z DNA, a także zapobiega powstawaniu kamieni wapniowych wytwarzanych przez organizm w celu neutralizowania kwasów. [2]

WHO zaleca spożywanie co najmniej 400 g (tj. pięć porcji) owoców i warzyw dziennie, z wyłączeniem ziemniaków, batatów, manioku i innych warzyw skrobiowych. Ilość spożywanych owoców i warzyw można zwiększyć poprzez: włączanie ich do wszystkich posiłków lub spożywanie świeżych owoców i surowych warzyw jako przekąski [3]. Zalecenia WHO należy przyjąć jako minimum do stosowania dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa lub mają problem z podejściem zdroworozsądkowym do swojej diety. Te zalecenia mają na celu wprowadzenie do życia zdrowych nawyków.

„Warzywa powinny zajmować w twojej diecie miejsce centralne, dominować w każdym posiłku, do którego zasiadasz, pokrywać większą część talerza. Jakkolwiek na to spojrzysz, powinny one stać się twoimi nowymi najlepszymi przyjaciółmi. Są one jednymi z najmniej kalorycznych, niskocukrowych i najbogatszych w składniki mineralne produktów żywnościowych dostępnych na naszej planecie. Oprócz tego dostarczają witamin i minerałów, włókien, chlorofilu, enzymów, roślinnych składników odżywczych i soli zasadowych, które redukują rozwój drobnoustrojów i ich mykotoksyn (…) jak również pomagają neutralizować kwasy w krwi i tkankach.” [2].

Komosa ryżowa (quinoa) – zawiera dużą ilość białka, wszystkie niezbędne aminokwasy, wapń, żelazo, miedź, fosfor, witaminy z grupy B. Nie zawiera glutenu.

Ocet jabłkowy - jest źródłem kwasów organicznych, enzymów, pektyn, aminokwasów, bioflawonoidów, żywych kultur bakterii i drożdży. Zawiera szereg witamin (między innymi: A, E, K, B) oraz pierwiastki, takie jak: potas, wapń, magnez, selen. Jest źródłem błonnika i bakterii probiotycznych. Ma właściwości antyoksydacyjne, regulujące poziom glukozy we krwi, obniżające poziom cholesterolu.

Cynamon, kurkuma – przyprawy te są silnymi przeciwutleniaczami i pozytywnie oddziałują na cały proces trawienny, a także mają wiele innych zastosowań w medycynie naturalnej. Jeśli nie jesteś pewny źródła pochodzenia przypraw (zwłaszcza kurkumy), mogę także polecić ekstrakty z tych roślin w formie olejków eterycznych. Firma doTerra ma w swojej ofercie olejki z cynamonu i kurkumy, które posiadają najbardziej restrykcyjne certyfikaty, potwierdzające, że pochodzą z naturalnych, ekologicznych i niemodyfikowanych upraw, a także mogą być wykorzystywane wewnętrznie. Ponadto, jak opisywałam w artykule „Wibracje a zdrowie” olejki eteryczne cechują się bardzo wysokim poziomem wibracji.

Witamina C i D3 (więcej szczegółów na temat roli tych witamin i źródeł jej występowania znajdziesz w artykule Rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu systemu odporności.”)

Należy starać się jeść żywność ekologiczną, która nie zawiera pestycydów i nie modyfikowaną genetycznie.

 

Czego należy unikać w diecie na podstawie artykułu „High vibration diet” [1]:

Biały i rafinowany cukier.

Cukier, poza mięsem, jest główną trucizną w naszej diecie.

Alkohol - jego spożycie paraliżuje zmysły, zaburza jasny osąd. Nie ma też żadnej wartości wibracyjnej.

Kawa i energetyki, które dają fałszywe poczucie energii. Nadwyrężają nadnercza, co niekorzystnie wpływa na nerki. Jeśli jesteś kawoszem, staraj się pić maksimum 2 kawy na dzień po posiłku.

Mięso.

Dlaczego spożywanie mięsa negatywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Na poziomie fizycznym przyczyną jest wysokie stężenie hormonów powstałe na skutek samego aktu zabicia zwierzęcia. Kiedy zwierzę jest zabijane, jego strach jest magazynowany w pamięci komórkowej i wchłaniany podczas spożywania mięsa. Ponadto, obecnie w masowych hodowlach zwierząt na rzeź stosuje się sterydy, antybiotyki i inne szkodliwe substancje, które wraz z toksynami uwalnianymi przez każde martwe zwierzę, przechodzą do organizmu człowieka po spożyciu mięsa.  

Niektórzy potrzebują mięsa, żeby czuć się dobrze, ale dużo ludzi czułoby się znacznie lepiej, gdyby go nie spożywała. Od dziecka nie lubiłam mięsa. Mimo jego spożywania (często na siłę) miałam anemię, a jako nastolatka cierpiałam na silne bóle głowy. Po odstawieniu mięsa w wieku 19 lat, skończyły się problemy z anemią, ustąpiły także bóle głowy, które obecnie pojawiają się jedynie sporadycznie.

Mięso (zwłaszcza czerwone) ma bardzo niskie Ph i jest silnie kwasotwórcze. Najlepiej całkowicie zrezygnuj z jedzenia czerwonego mięsa (wieprzowina, wołowina itd.). Jeśli jesteś mięsożercą, staraj się zredukować jego spożycie, na ile możesz i ograniczyć się do białego mięsa. Jeśli masz taką możliwość, próbuj kupować mięso, które nie pochodzi od brutalnie zabijanych zwierząt. 

Mleko.

Ludzie nie potrzebują mleka. Wapń w mleku nie jest przyswajany przez nasze organizmy. Mleko i sery mają niskie Ph i są kwasotwórcze. Zamiast mleka spożywaj: kefir i naturalny jogurt, które mają właściwości probiotyczne. Alternatywnie można używać mleka roślinnego, np. z migdałów. 

Wystrzegaj się kupowanych: majonezu, musztardy i keczupu, zwłaszcza dodawanych do żywności typu fast food. Są trucizną.

Oleje roślinne, podgrzewane (np.: przy smażeniu) zamieniają się w bardzo szkodliwe tłuszcze trans. Jeśli musisz gotować na oleju, staraj się używać oleju kokosowego nierafinowanego.

Napoje gazowane.

Przykładowo pH Coca-Coli wynosi 2,5 (czyli mamy tu do czynienia z kwasem w czystej postaci). Aby zneutralizować działanie tego popularnego napoju, szklankę Coca-Coli powinno popić się 30 szklankami wody (alkalicznej). Ponadto napoje gazowane są słodzone dużą ilością cukru lub jego chemicznym, bardzo szkodliwym, zamiennikiem.

Sól stołowa.

Sól rafinowana zawiera jedynie chlorek sodu. Taka sól jest używana niemal we wszystkich produktach przetworzonych. Najmniej negatywnych skutków powoduje używanie różowej soli himalajskiej, która zawiera 80 rodzajów minerałów.

Soja.

Soja jest źródłem białka roślinnego i zawiera wiele innych cennych substancji odżywczych, dlatego stanowi główne pożywienie wegetarian i wegan. Autorzy artykułu „High vibration diet”, umieścili jednak ten produkt w zestawieniu żywności nisko wibracyjnej, wskazując, że ma właściwości toksyczne w swojej naturalnej formie. Żeby konsumpcja soi była bezpieczna, musi zostać poddana odpowiednim procesom, a sama soja nie powinna być modyfikowana genetycznie. Należy się wystrzegać również sojowych produktów przetworzonych (np. kotlety, burgery, parówki), tofu i mleka sojowego o dłuższym terminie do spożycia.

Dla wegan, dla których soja jest podstawowym źródłem białka w diecie, mogę polecić koktajl proteinowy Lite Ultra firmy Forever oparty na białku sojowym. Natomiast autorzy artykułu „High vibration diet” rekomendują zastąpienie soi konopiami.

Zdrowa żywność wpłynie korzystnie na stan naszego zdrowia, ale jest też wiele innych rzeczy, które należy wprowadzić do swojego życia, takich jak: świadome istnienie, czas spędzany na łonie natury, medytacje, aromaterapia, joga, Tai Chi, Qigong, taniec.

Jeśli potrzebujesz konsultacji na temat olejków eterycznych lub naturalnych suplementów firm doTerra lub Forever Living Products, możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres mailowy: biuro@vincinatura.pl . Niektóre z produktów możesz nabyć też w moim sklepie internetowym VINCI – ZDROWIE Z NATURY.

 

Przykłady pH niektórych produktów żywnościowych:

PRODUKT

Wartość pH - przybliżony potencjał kwasowości

„-” lub zasadowości „+” mierzony w około 30 gramach produktu

Awokado 

+15,6

Ogórek świeży

+31,5

Pomidor 

+13,6

Rzodkiewka czerwona

+16,7

Marchew 

+9,5

Młoda pszenica (trawa)

+33,8

Pszenica (zboże)

-10,5

Migdały 

+3,6

Orzechy laskowe

-2

Oliwa z oliwek

+1

Limonka 

+8,2

Pomarańcza 

-9,2

Wiśnia 

+3,5

Gruszka 

-9,9

Sery 

-18,1

Chleb pszenny

-10

Chleb pełnoziarnisty

-4,5

Masło 

-3,9

Margaryna 

-7,6

Wieprzowina 

-38

Wołowina 

-34,5

Ryby morskie 

-20

Kurczak 

-18 do - 22

Cukier biały rafinowany

-17,6

Sztuczne słodziki

-26,5

Sok owocowy dosładzany cukrem

-33,4

Sok owocowy naturalny 

-8,7

Kawa 

-25,1

Piwo 

-26,5

Wino 

-16,4

Na podstawie: Robert O. Young, Shelley Redford Young “Próbowałam już tylu diet… przełomowy program uzdrawiający – cud równowagi pH”.

 

Źródła:

[1] „High vibration diet” 9 maja 2017 rok, https://www.oevento.pt/2017/05/09/dieta-de-alta-vibracao/

[2] Robert O. Young, Shelley Redford Young “Próbowałam już tylu diet… przełomowy program uzdrawiający – cud równowagi pH” („The pH Miracle”), Wydawnictwo Medium Sp. z.o.o, 2009 rok.

[3] WHO “Healthy diet” 29 kwietnia 2020 rok  https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet  

 

Artykuły powiązane:

Wibracje a zdrowie.

Wegetarianizm.

Weganizm.

Kuracja oczyszczająca.

Właściwe nawyki żywieniowe.

Witaminy.