MLECZKO PSZCZELE – pokarm królowych.

     Najpierw było wielkie WOW! Okrzyknięto mleczko panaceum na wszelkie dolegliwości. Potem entuzjazm ten nieco oklapł, bo przeprowadzone badania nie potwierdziły pokładanych w nim oczekiwań. Minęło kilkadziesiąt lat. Naukowcy zaczęli odkrywać sekrety tego niezwykłego produktu pszczelej myśli twórczej i jego nieocenione właściwości dla kondycji organizmu ludzkiego.

Jaką rolę pełni mleczko w rodzinie pszczelej?

Młode pszczoły – robotnice posiadają gruczoły mleczne. Znajdują się one na głowie pszczoły – konkretnie w przedniej części gardła. Te pszczele mamki odżywiają się obficie mleczkiem pszczelim i miodem, które przy pomocy śliny, przetwarzają na papkę. Każda komórka z pszczelą larwą jest zaopatrywana w kroplę mleczka pszczelego. Takim pokarmem są karmione larwy pszczół przez 60 godzin od wyklucia z jajeczek. Efekty są niesamowite. „Larwa robotnicy zjada w sumie niewiele, bo 0,00197 g mleczka, a mimo to już w pierwszym dniu jej ciężar zwiększa się pięciokrotnie, a w ciągu dwóch dni – trzydziestokrotnie, a trzech dni – dwustukrotne. Przy końcu okresu larwalnego waży 1300 razy więcej niż po wykluciu. Tylko pszczoły to potrafią!” – Irena Gumowska „Pszczoły i ludzie”, Wydawnictwo WATRA, 1985 r., str. 71.

Pszczela królowa dostaje bardziej odżywczą wersję mleczka, bogatszą w witaminy i inne substancje odżywcze. Jest karmiona nie tylko w okresie larwalnym, ale również w czasie swojego panowania. Musi mieć w końcu siłę, by składać około 2000 jajeczek dziennie (a nawet w niektórych przypadkach - 3000). Także długość życia matki w porównaniu do zwykłej pszczoły jest diametralnie różna. Życie pszczoły liczone jest w tygodniach, a królowej w latach.

„Obliczono, np., że (mleczko) ma 5 razy więcej białka, półtora raza więcej tłuszczu niż najtłustsze mleko krowie” – Irena Gumowska „Pszczoły i ludzie”, Wydawnictwo WATRA, 1985 r., str. 74.

Mleczko składa się z: protein, wody, węglowodanów i tłuszczy. Posiada niespotykaną w innych produktach koncentrację kwasu pantotenowego (wit. B), który wpływa na przedłużanie życia. Posiada także dużo mikro- i makroelementów, takich jak: fosfor, siarka, żelazo, mangan, nikiel, krzem, chrom, czy złoto.

Porównanie składników mleczka z innymi wyrobami pszczelimi, zawartość w 100 g:

   Witaminy

Miód

Pyłek

Mleczko

   Biotyna (wit. H)

0,066

25

410

   Kwas foliowy

-

-

50

   Kwas nikotynowy (wit. PP)

0,11

10

11

   Kwas pantotenowy

0,055

3

32

   Ryboflawina (wit. B2)

0,026

1,7

2,8

   Pirydoksyna (wit. B6)

0,01

0,9

1

   Tiamina (wit. B1)

0,0044

0,6

1,8

Źródło: Irena Gumowska „Pszczoły i ludzie”, str. 75

 

Działanie mleczka pszczelego:

1. Poprawa odporności i wzmocnienie całego organizmu.

2. Naturalny antybiotyk.

Jest szczególnie skuteczny w walce z bakteriami. Badania wykazały, że mleczko hamuje rozwój, a w niektórych przypadkach – zabija, następujące szczepy bakterii: gronkowiec złocisty (Staphylococus aureus), pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli), pałeczkę duru brzusznego (Salmonella typhi), prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). W dużym stężeniu potrafi uporać się z niektórymi bakteriami nawet w kilkanaście sekund.

3. Naprawa uszkodzeń wewnątrzkomórkowych.

Badania rosyjskich naukowców wykazały dużą obecność w mleczku pszczelim kwasów RNA i DNA. Kwasy te są podstawą funkcjonowania komórek. Ich uszkodzenia wywołują choroby, takie jak choćby nowotwory. Mleczko zatem, które dodatkowo zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe sprawdzi się w profilaktyce przeciwnowotworowej. 

4. Wsparcie funkcjonowania systemu nerwowego.

Mleczko zawiera dużą ilość acetylocholiny, substancji wpływającej na impulsy nerwowe. Może zatem wesprzeć leczenie takich schorzeń jak nerwica, czy depresja. Suplementacja mleczkiem wskazana jest w momentach wzmożonego stresu. Korzystnie wpływa też na pamięć.

5. Wsparcie przy leczeniu przeziębień i grypy.

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się nalewka z mleczka pszczelego i 40% alkoholu (proporcja 2g mleczka na 18g alkoholu). Zaleca się przyjmowanie 10 kropli nalewki pod język 3 razy dziennie.

6. Wsparcie urody.

Składniki zawarte w mleczku, głównie duża ilość witaminy B, bardzo dobrze działają na problemy skórne, a także na słabe, wypadające włosy. Mleczko pszczele ma też właściwości odmładzające.

Inne schorzenia, przy których mleczko może być wsparciem:

stany zapalne stawów, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezpłodność. 

 

Produkt możesz nabyć w sklepie: VINCI - ZDROWIE Z NATURY.

 

Artykuły powiązane:

MIÓD cz 1

MIÓD cz 2

PROPOLIS

PYŁEK PSZCZELI 

PSZCZOŁY

WOSK