Odwaga, męstwo, poświęcenie – Bouvier Flandryjski.

Bouvier Flandryjski (oryginalna nazwa: Bouvier des Flandres) – rasa psa pasterskiego wywodząca się z regionu Flandrii w Belgii. Jest znana ze swojego spokojnego, łagodnego charakteru, lojalności i opiekuńczości. Z natury kochająca, rodzinna, przywiązująca się do opiekuna. Bouviery idealnie nadają się na psy domowe ze względu na swoje posłuszeństwo i inteligencję. Celem niniejszego felietonu nie jest jednak podawanie suchych danych. Te można znaleźć na stronach hodowców. W tym miejscu pragnę oddać hołd tym psom, na który w pełni zasłużyły. Ich odwaga, oddanie i stabilność psychiczna ocaliły niejedno istnienie w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. W czasie „Wielkiej Wojny” Bouviery służyły w belgijskiej armii. Ich zadaniem było penetrowanie okopów w celu odnalezienia i wyciągnięcia żywych żołnierzy ze stosów trupów. Nosiły też meldunki i były zaopatrzeniowcami. Służba w okopach wiązała się jeszcze z dodatkowym wymogiem – mianowicie noszeniem przez psy masek, by uchronić je przed śmiertelnym działaniem gazów bojowych. Musiały także lokalizować miny, co w większości kosztowało je życie.  

Najsłynniejszym Bouvierem tamtych czasów był Nic – pies okopowy, po wojnie nagrodzony wieloma tytułami na wystawach. Nic uważany jest za restauratora tej rasy, którą trzeba było po wojnie odtwarzać, tak dużo jej przedstawicieli zginęło podczas działań bojowych.

 

         Źródło: “Father of the Modern Bouvier: Ch. Nic de Sottegem”

Trudno w to uwierzyć, ale druga wojna światowa była dla przedstawicieli tej rasy jeszcze cięższa. Bouviery były wykorzystywane przez ruch oporu. Ich opanowanie i odwaga pozwoliły członkom belgijskiego podziemia omijać niemieckie posterunki. Ostrzegały o zagrożeniu, potrafiły poruszać się bezszelestnie i nieruchomo leżeć na ziemi. Patrole wojsk okupacyjnych z Owczarkami niemieckimi ich nie wykrywały. Wykorzystywano je zatem do przemytu. Druga wojna światowa przyczyniła się niemal do całkowitej zagłady tej rasy. Z niewiadomych przyczyn (bo trudno mi uwierzyć, w legendę, że Bouvier ugryzł Hitlera), Naziści zarządzili eksterminację przedstawicieli tej rasy i strzelali do każdego Bouviera, którego napotkali. Czy to ze względu na ich rolę w ruchu oporu, czy konkurencję dla „aryjskich” Owczarków niemieckich? Nie wiem. Fakt jest taki, że rasa uległa niemal wyginięciu. Żeby ją ocalić, Bouviery były przemycane do Stanów Zjednoczonych, gdzie następnie odtwarzano tę rasę. Najsłynniejsza historia z tych czasów dotyczy psa Belco. Edmee Bowles (działaczka ruchu oporu) - właścicielka hodowli, z której pochodził, zmuszona była uciekać z Belgii. Z całej hodowli mogła wybrać tylko jednego psa. Wybór padł na siedmioletniego Belco. Ten odważny pies nie raz uratował jej życie, kiedy przez kilka miesięcy ukrywali się przed niemieckimi żołnierzami, próbując dotrzeć do portu. W końcu udało im się przedostać do Ameryki, gdzie Belco wziął udział w odtwarzaniu rasy. 

                                               Źródło: “Edmee Bowles and the Bouviers du Clos des Cerberes”

Kilka psów z hodowli pani Bowles wzięło czynny udział w działaniach wojennych w ramach amerykańskiego programu wojskowego „Dogs for Defence”. Prawdopodobnie psy skakały ze spadochronami, dostarczając leki i inne niezbędne rzeczy na pola bitew. Populacja Bouvierów tak bardzo ucierpiała w wyniku działań wojennych, że jeszcze kilka lat po drugiej wojnie światowej liczebność zarejestrowanych psów tej rasy w Ameryce kształtowała się na poziomie mniej niż 20, a w Belgii 100.

Z czasem i wysiłkiem hodowców ta wspaniała rasa została odbudowana, a jeden z jej przedstawicieli zamieszkał nawet w Białym Domu.

                      Źródło: “Photos of the Reagan's two White House dogs "Lucky" and Rex" and Ranch dogs "Victory" "Freebo" and Millie".”

Mam to szczęście, że sześć lat temu do mojej rodziny dołączyła wspaniała przedstawicielka tej rasy – Freja. Towarzyszy mi wszędzie. Jest częścią mnie. Dała początek naszej małej hodowli – Gioiello di Varsavia, obdarzając mnie dziesięciorgiem pociech. Nasza historia zasługuje jednak na osobny felieton.

 

Źródło: materiały własne 

OFERTA SPRZEDAŻY SZCZENIĄT

GALERIA ZDJĘĆ

 

Artykuł powstał na podstawie:

1/The Bouvier des Flandres: A Complete and Comprehensive Owners Guide to: Buying, Owning, Health, Grooming, Training, Obedience, Understanding and Caring for Your Bouvier des Flandres, Michael Stonewood, 2019 rok.

2/ “Bouvier des Flandres History: Belgium’s Farm Dog, Germany’s Enemy”.

3/ “A Brief History of The Bouvier Des Flandres”, Copyright 1998, James R. Engel.

4/ “Edmee Bowles and the Bouviers du Clos des Cerberes”, Jim Engel.

5/ “E l'histoire du Bouvier des Flandres en Amérique”, Christophe Nécaille.