PYŁEK PSZCZELI – jeden najbardziej wartościowych naturalnych suplementów diety.

    Pyłek jest składnikiem odżywczym pszczół. Pełni ważniejszą rolę od miodu, potrzebny jest bowiem do rozwoju tych owadów, podczas gdy miód głównie dostarcza im energii.

Jak jest pozyskiwany pyłek.

Pyłki są wytwarzane przez rośliny w celach rozrodczych. Są produkowane w woreczkach pyłkowych znajdujących się w pręcikach, stanowiących najważniejszą część kwiatu. Aby dobrze pobrać łatwo ulatujący pyłek, pszczoła zanim wyleci z ula, zaopatruje się w odrobinę miodu. Gdy siada na kwiecie, żuwaczką otwiera sobie woreczek pyłkowy. Przednimi nóżkami pobiera pyłek. Następnie zwilża go odrobiną miodu zmieszanego ze śliną i formuje kuleczkę. Przy tej operacji sporo pyłku osiada również na jej owłosionym ciele. Do jego zebrania wykorzystuje pozostałe 4 pary nóżek. Całość pyłku umieszcza w koszyczku pyłkowym i ubija nóżkami. Po powrocie do ula, strąca pyłek do komórki. Teraz pracę nad pyłkiem przejmują magazynierki, które ubijają jego grudki na jednolitą masę. Ta zajmuje ok ¾ komórki plastra, a następnie jest zalewana miodem. Miód odcina dostęp powietrza do pyłku i go konserwuje. Bez pyłku nie może istnieć rodzina pszczela. Jedzą go zarówno larwy pszczele, jak i dorosłe pszczoły. Jest także podstawowym składnikiemmleczka pszczelego, którym odżywiana jest królowa.

W skład pyłku wchodzą:

1. Węglowodany: 25% - 48% (cukry proste i złożone).

2. Białka: 20% - 47% (13% to aminokwasy).

3. Woda: 12% - 25%.

4. Składniki mineralne: 3% - 5%, (m.in.: potas, fosfor, wapń, żelazo, krzem, cynk, sód).

5. Tłuszcze: 2% - 4% (12 kwasów tłuszczowych).

6. Witaminy: głównie z grupy B, a także: A, E, D, F, H i K oraz nieco witaminy C i P. Witamina C występuje w pyłkach w małych ilościach. Najwięcej jej możemy znaleźć w pyłku piołunu i koniczyny. Natomiast witaminę P możemy znaleźć w pyłku kwiatów gryki. Jeżeli chodzi o witaminę A, to najwięcej jej zawierają rośliny liliowate (tulipany, lilie, hiacynty, czy konwalie). Bogate w tę witaminę są także pyłki róż oraz drzew i krzewów owocowych. Co ciekawe, pyłek lilii królewskiej i akacji żółtej posiada 20 razy więcej beta-karotenu niż korzeń marchwi.

7. Bioflawonoidy (antyoksydanty).

8. Fitoncydy (substancje o działaniu bakterio- i grzybobójczym).

9. Olejki eteryczne, hormony, enzymy, antybiotyki oraz stymulatory wzrostu (głównie zawiera je pyłek lipy).

Działanie pyłku.

Kobiety w starożytnym Egipcie i Cesarstwie Rzymskim używały pyłku do poprawy cery. Dzięki swojemu składowi, pyłek: −wspiera leczenie anemii (badaniami potwierdzono jego pozytywny wpływ na ilość białych i czerwonych krwinek);

- eliminuje uczucie zmęczenia i osłabienia (jego zażywanie wskazane jest zwłaszcza w czasie przesileń wiosennych i jesiennych);

- obniża ciśnienie krwi, a także wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega udarom, atakom serca i żylakom;

- reguluje pracę jelit (biegunki i zaparcia) oraz poprawia trawienie;

- wspiera leczenie cukrzycy, obniżając poziom cukru we krwi;

- korzystnie oddziałuje na psychikę, wspierając leczenie wielu chorób nerwowych;

- zmniejsza lub eliminuje dolegliwości związane z alergią na pyłki (aby zwiększyć efekt należy zażywać pyłek codziennie 2 miesiące przed wystąpieniem pylenia);

- pomaga regulować apetyt, a co za tym idzie wagę.

Ponadto:

w swojej książce „Pszczoły i ludzie” pani Irena Gumowska podaje informację, iż pyłek pomaga w zapaleniu gruczołu prostaty i zaleca się mężczyznom powyżej 40 roku życia suplementację pyłkiem w dawce 15 g dziennie. Rosyjski lekarz Jojrisz zaleca spożywanie 5 g pyłku wraz z 5 g miodu 2 razy dziennie.

Natomiast francuscy badacze stwierdzili, że pyłek ma działanie odmładzające. Świetnie oddziałuje na osoby starsze, zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym. 

Francuscy naukowcy twierdzą także, że antybiotyk zawarty w pyłku niszczy szkodliwe bakterie i mikroorganizmy, m. in. salmonelli bez uszczerbku dla mikroorganizmów pożytecznych dla naszego układu pokarmowego.

Czy pyłek może zaszkodzić?

Mogą występować alergie na pyłek kwiatowy, co objawia się katarem siennym. Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę, że główne właściwości uczulające ma pyłek roznoszony przez wiatr. Pyłek zbierany przez pszczoły jest łączony z nektarem i ich śliną, które neutralizują działanie alergenów. 

Może się zdarzyć, że pszczoły zbiorą pyłek z roślin trujących, ale czynią to niechętnie i w ostateczności, gdyż pyłek taki szkodzi także i im.

 

Produkt możesz nabyć w sklepie: VINCI - ZDROWIE Z NATURY

Artykuły powiązane: 

Propolis

Miód cz 1

Miód cz 2

Mleczko pszczele