WOSK – pszczeli budulec o właściwościach terapeutycznych.

Jak powstaje wosk.

Wosk jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół - robotnic. Stanowi surowiec niezbędny do budowy plastrów wraz z komórkami, w których te zmyślne owady magazynują żywność, a także wychowują potomstwo. Do wytworzenia 1 kg wosku pszczoły potrzebują od 4 do 8 kg miodu.

W skład wosku wchodzą: estry, wolne kwasy, alkohole, węglowodory, związki mineralne, barwniki i związki aromatyczne oraz odrobina kitu pszczelego. Mamy dwa rodzaje wosku: klasyczny żółty i biały (wykorzystywany głównie w kosmetyce). Biały kolor wosku, tradycyjną metodą, jest uzyskiwany poprzez suszenie wosku żółtego na słońcu. Jest to proces długotrwały, dlatego obecnie przyspiesza się jego odbarwianie substancjami chemicznymi.

Przykłady zastosowania wosku.

Żucie wosku zamiast gumy do żucia przez ok. 15 minut działa oczyszczająco na zęby, wzmacnia dziąsła i pomaga w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej.

Może z powodzeniem zastąpić chemiczne plastry w procesie odzwyczajania się od palenia, przy okazji wzmacniając osłabiony układ oddechowy palacza.

Codzienne żucie wosku z miodem przez miesiąc przed wystąpieniem objawów alergii pyłkowej, ogranicza katar sienny. Wspiera także leczenie astmy i innych chorób układu oddechowego.

Wosk ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry, jako dodatek do kremów, maseczek i maści. 

Wspiera także gojenie ran oraz leczenie artretyzmu i reumatyzmu.

Świece z wosku pszczelego.

Mimo, że droższe od ich stearynowych odpowiedników, poza ozdobą pomieszczenia posiadają także właściwości terapeutyczne. Jonizują powietrze. Neutralizują szkodliwe działanie promieniowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Udrażniają zatoki, łagodzą objawy kataru, koją system nerwowy, uspokajają pracę serca i obniżają ciśnienie krwi. 

10 - 15 minut dziennie spędzone przy zapalonej świecy poprawia samopoczucie, wzmacnia organizm, koi nerwy, a także wspiera korzystne działanie medytacji.

Oszustwa.

Wosk bywa fałszowany, dlatego warto wiedzieć o nim kilka rzeczy. 

Nie rozpuszcza się w wodzie, ani glicerynie. W alkoholu rozpuszcza się słabo. Substancjami, które go rozpuszczają są benzyna i ciepła, czysta terpentyna.

1. Żółty wosk bywa fałszowany poprzez dodanie takich składników jak: skrobia, siarka, czy kalafonia. Gdy się lepi do noża podczas krojenia i nie daje się łatwo ugniatać, może to oznaczać, iż dodano do niego kalafonię. Oszustwo takie można wykryć, polewając wosk 85% alkoholem. Alkohol taki stopi kalafonię, wosku nie. Gdy wosk ostro pachnie, najprawdopodobniej zawiera siarkę. Siarkę oraz skrobię można wykryć polewając wosk ciepłą terpentyną. Ta stopi wosk, natomiast nie rozpuści tych niechcianych dodatków.

2. Wosk biały bywa fałszowany poprzez dodanie takich składników jak: łój, parafina, czy stearyna. Jeśli wosk umieszczony w naczyniu z 34% alkoholem unosi się na powierzchni, a nie opada, znaczy, że został uszlachetniony parafiną. Możemy podejrzewać, że zawiera łój, gdy jest mniej łamliwy i zostawia na papierze tłuste plamy. Natomiast stearynę możemy wykryć, jeśli podgrzejemy go z dodatkiem wody wapiennej i uzyskamy odczyn mętny.

 

Tekst powstał na podstawie własnych doświadczeń (pochodzę od kilku pokoleń z rodziny pszczelarskiej) oraz książki Ireny Gumowskiej „Pszczoły i ludzie”, Wydawnictwo WATRA, 1985 r.

 

Naturalne woskowe świece możesz nabyć w sklepie: VINCI - ZDROWIE Z NATURY

Artykuły powiązane:

Miód cz 1, 

Miód cz 2, 

Propolis

Pyłek

Mleczko pszczele