EPIZOD 4. Szpieg (z cyklu Czarnego krzyża i białego płaszcza).

Warownia w Malborku uchodziła za nie do zdobycia. Krzyżacy, wierni regule, tworzyli bardzo hermetyczne środowisko, dlatego, by pozyskać informacje o planach zakonu i tym, co za murami jego zamków piszczy, Polacy i Litwini podsyłali braciom szpiegów, którzy przenikali do struktur zakonnych, dostarczali informacji, a także byli gotowi na sabotaż. 

Czytaj więcej

EPIZOD 3. Rejza.

Wyprawy wojenne na pogan – to była ważna część działalności zakonu krzyżackiego, wszak przekonywali tym papieża i władców Europy o sensie swojego istnienia. Tak dobrze prowadzili działania PR w tym względzie, że na zachodzie Europy wytworzyła się prawdziwa moda brania udziału w krzyżackich rejzach, a do wypraw łupieżczych na Litwinów i Żmudzinów przyłączały się nawet koronowane głowy.

Czytaj więcej

EPIZOD 1. Pilna potrzeba obserwacji.

Gdanisko – to wieża wychodząca poza mury zamku w Malborku, spełniająca funkcję obserwacyjną i obronną, ale przede wszystkim sanitarną. Nieczystości spadały od razu do fosy, skąd płynęły sobie do rzeki Nogat. Bardzo zgrabne rozwiązanie problemu higieny. Jednak dostać się do tej wieży nie było łatwo, bowiem by osiągnąć cel, należało pokonać około 60 metrowy korytarz. A co, kiedy przypiliło?

Czytaj więcej

Aktywny wypoczynek w XIV wiecznej Europie.

Po upadku Templariuszy w XIV wieku, Zakon Krzyżacki podjął aktywne działania, by zająć ich miejsce. Dopiero zaczynał budować swoją potęgę, ale tworzący go rycerze-zakonnicy byli bardzo pomysłowi i zdeterminowani. Przeczytaj anons (wzorowany na obecnych ofertach biur podróży) zapraszający rycerzy zachodniej, „cywilizowanej” części Europy do napadów na tę część mniej cywilizowaną w imię nawracania na wiarę chrześcijańską.

Czytaj więcej