Żyjemy w czasach, kiedy konstytucja kraju wydaje się być czymś oczywistym, często nawet nie szanowanym. Jednak pierwsza konstytucja w Europie powstawała w okolicznościach bardzo dramatycznych. Była czymś więcej, niż tylko ustawą rządową, była próbą naprawy chylącego się ku upadkowi kraju, próbą nieudaną, bowiem jej innowacyjny, wręcz rewolucyjny charakter nie mógł dotrzeć do wiodącej grupy społecznej skupionej jedynie na osobistych korzyściach i przywilejach.
„… Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”- fragment polskiego hymnu autorstwa Józefa Wybickiego (1797 rok) odnosi się nie tylko do Polaków. Napoleon był niekwestionowanym geniuszem wojny. Strategiem, wyprzedzającym czasy, w których żył. Krótki felieton o tym, jakim był wodzem, jak mieszkał i podróżował w czasie działań zbrojnych.
„Doprawdy naród francuski nie miał wcześniej ani później tak pracowitego władcy” – P. Jarkiewicz. Przeżyj dzień na dworze Napoleona, poznając go w roli szefa państwa.
Marzenia, potęga możliwości i brutalna nauka pokory – wspomnienie o Titanicu.
Miał wszystko: dobrą prezencję, dobre pochodzenie. Jego stryjem był król Polski. Miał w sobie to coś: charme, eleganckie maniery, poczucie humoru, ułańską fantazję. Honorowy, wierny ideałom, za które oddał życie. Książę Józef Poniatowski.
Niniejszy felieton jest humorystycznym ukazaniem postaci księcia. Osoby wyjątkowej, która żyła w wyjątkowych czasach.
Pałac pod Blachą w Warszawie – Ministerstwo Wojny Państwa Polskiego, a także… jaskinia upadku obyczajów i moralnego zepsucia. Pokrótce przedstawiam dzieje tego niezwykłego, odrobinę dziś zapomnianego, miejsca oraz ludzi, którzy w nim mieszkali.